VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

Reindžerių darbas – prevencija

Email Spausdinti PDF


  photo Vistytis_set0603mar_k71.jpg  Kaip teigė Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas, visose Lietuvos saugomose teritorijose laikomasi pozicijos, kad žmonių negalima vien bausti už nusižengimus gamtai, o pirmiausiai reikia informuoti ir šviesti. Šią funkciją parkuose ir pavesta atlikti reindžeriams.  Reindžeris – palyginti nauja ir neįprasta sąvoka kalbant apie saugomų teritorijų direkcijų specialistus. Iki šiol šis žodis lietuviams (ypač mėgstantiems žiūrėti televizorių) labiau asocijavosi su narsiais amerikietiškų filmų herojais.  Nuo pernai reindžeriais vadinami ir Lietuvos pareigūnai, kurių pagrindinis tikslas – padėti vietiniams gyventojams bei parkų lankytojams laikytis saugomose teritorijose taikomų specialiųjų teisės aktų reikalavimų, ugdyti žmonių supratimą apie saugomos teritorijos vertę, bendrauti su gyventojais, skleisti informaciją.


 

 

Vištyčio regioninio parko direkcijos darbuotojai metams baigiantis gavo gražias uniformas. Reindžerių funkcijas atliekantys Vaida Marcinkevičiūtė ir Vaidas Leonavičius džiaugėsi, jog drabužiai – kokybiški ir patogūs. Autorės nuotr.

Reindžerių darbas – prevencija

Eglė MIČIULIENĖ

Nuo šių metų Vištyčio regioniniame parke jau darbuojasi reindžeriai. Iš tiesų – tai tie patys direkcijos specialistai, tik šiek tiek keičiasi jų darbo pobūdis, daugiau dėmesio skiriama bendravimui su visuomene.

Šviesti ir informuoti

Kaip teigė Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas, visose Lietuvos saugomose teritorijose laikomasi pozicijos, kad žmonių negalima vien bausti už nusižengimus gamtai, o pirmiausiai reikia informuoti ir šviesti. Šią funkciją parkuose ir pavesta atlikti reindžeriams.

Reindžeris – palyginti nauja ir neįprasta sąvoka kalbant apie saugomų teritorijų direkcijų specialistus. Iki šiol šis žodis lietuviams (ypač mėgstantiems žiūrėti televizorių) labiau asocijavosi su narsiais amerikietiškų filmų herojais.

Nuo pernai reindžeriais vadinami ir Lietuvos pareigūnai, kurių pagrindinis tikslas – padėti vietiniams gyventojams bei parkų lankytojams laikytis saugomose teritorijose taikomų specialiųjų teisės aktų reikalavimų, ugdyti žmonių supratimą apie saugomos teritorijos vertę, bendrauti su gyventojais, skleisti informaciją.

Pirmieji reindžeriai – Amerikoje

Valstybinė lietuvių kalbos komisija žodį „reindžeris“ vertina kaip vengtiną svetimybę. Šiuo atveju buvo siūlomi lietuviški atitikmenys: apeivis, saugūnas, priežiūrininkas, stebėtojas-konsultantas.

Tačiau nė vieno iš siūlytų pakaitalų nepatvirtinus, saugomose teritorijose vartojama reindžerio sąvoka.

– Būtent šis žodis buvo pasirinktas tikriausiai todėl, kad pirmieji gamtos saugotojai – reindžeriai – ir atsirado Amerikos nacionaliniuose parkuose XIX viduryje. JAV vyriausybė pamatė, jog žmonės nepaiso nacionaliniuose parkuose galiojančių įstatymų, todėl kelis kaimo vyrus paskelbė reindžeriais ir suteikė jiems teises įvesti tvarką bei prižiūrėti, kad įstatymų būtų laikomasi, – pasakojo parko specialistas ekologas Vaidas Leonavičius, kuriam pavestos atlikti ir reindžerio pareigos.

Naujos uniformos

Kai kuriuose Lietuvos regioniniuose parkuose yra vien tik reindžerių pareigas einantys darbuotojai. Tačiau daugumoje parkų reindžerio funkcijas atliks direkcijos specialistai – vadinamieji specializuoti reindžeriai.

Vištyčio regioniniame parke tokie reindžeriai bus trys, ir kiekvienas iš jų dirbs savo srityje: V. Leonavičius – ekologijos, kraštotvarkos – Vaida Marcinkevičiūtė, o kultūrologijos – Rima Gagienė.

Pažinti reindžerius bus galima pagal specialiai jiems sukurtą aprangą. Uniformos vienodos visoje Lietuvoje, skiriasi tik ant rankovės prisiūtos emblemos, kurios simbolizuoja konkretų regioninį ar nacionalinį parką. Komplektą sudaro vasarinė ir žieminė uniformos.

Baus ypatingais atvejais

– Kaip buvo ir iki šiol, mes turėsime teisę bausti pažeidėjus, bet baudos yra tik pagalbinė priemonė ypatingais atvejais. Mums svarbiausia – išsaugoti gamtą, esamą aplinką. Dėl to būtina artimai bendrauti su žmonėmis, kad užkirstume kelią galimiems pažeidimams, vykdyti prevencinę veiklą. O poveikio priemonių imsimės tik tada, kai pažeidėjas elgiasi piktavališkai, neklauso, kai pažeidimas jau padarytas ir žala neatitaisoma, – aiškino V. Leonavičius.

Pamatęs uniformuotą reindžerį, žmogus gali klausti visų parke jį dominančių dalykų: ką šioje saugomoje teritorijoje verta pamatyti, kokios taisyklės čia galioja, kaip rasti įdomias vietas, kur galima apsistoti ir pan. Reindžeris turi suteikti kaip įmanoma daugiau informacijos.

Kaip žinia, valstybės saugomose teritorijose galioja griežtesni statybų reikalavimai. Šia tema šviesti žmones – taip pat reindžerių reikalas. Anot regioninio parko direkcijos darbuotojų, jeigu žmogus nežino, kaip elgtis, visuomet geriau ateiti ir pasiklausti, nei pradėti daryti, o paskui ieškoti, kaip nelegalias statybas įsiteisinti.

– Pavasarį žmonės paprastai imasi ką nors statyti, rekonstruoti ir jiems iškyla visokių klausimų. Per nežinojimą dažnai padaroma įvairių pažeidimų. Kad jų būtų išvengta, stengsimės susitikti su gyventojais, platinti reikalingą informaciją. Vežiosime po namus lankstinukus su norminių aktų išaiškinimais, saugomų teritorijų reglamentais, – aiškino V. Marcinkevičiūtė.

http://www.santaka.info/?sidx=29972

santaka.info

Atnaujinta Pirmadienis, 30 Sausis 2017 05:22  
Mes turime 63 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 7418052
Prasideda maudymosi sezonas

Prasideda vasara, o su ja – ir maudymosi sezonas. Lietuvoje jis oficialiai prasideda birželio 1-ąją ir trunka iki rugsėjo 15 dienos. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija šiais metais organizuoja Vištyčio ir Paežerių ežerų vandens kokybės stebėseną. Vandens tyrimus kas 2 savaites atliks atestuota UAB „Vilkaviškio vandenys“ laboratorija pagal Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą grafiką. Iš viso bus atlikta po 9 vandens mėginių tyrimus kiekvienoje maudykloje.


Banners