VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

* Parodoje - tarsi gyvi Afganistano kilimai

Email Spausdinti PDF

Photobucket Į Kauną atkeliavo 14 rankų darbo kilimų iš Afganistano. Tradicine šio krašto technika rišti kilimai eksponuojami Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės institute. Paroda surengta Lietuvos kariuomenės karo medicinos gydytojų majorų Viliaus Kočiubaičio ir Gyčio Dominaičio iniciatyva.


Vaida Milkova
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Į Kauną atkeliavo keturiolika rankų darbo kilimų iš Afganistano. Tradicine šio krašto technika rišti kilimai eksponuojami Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės institute.

Paroda surengta Lietuvos kariuomenės karo medicinos gydytojų majorų Viliaus Kočiubaičio ir Gyčio Dominaičio iniciatyva. Eksponuojami kilimai, kuriuos, sužavėti jų grožio, Lietuvos karininkai įsigijo tarnaudami Afganistano Goro provincijoje.

Kilimų audimas skurdžiame Afganistano krašte yra vienas iš pragyvenimo šaltinių. Šio krašto moterys juos audžia iš avių, kupranugarių vilnos, dažo natūraliais dažais. „Tie kilimai - kaip gyvi. Atrodo, kad jie kvėpuoja, reaguoja į saulės šviesą, vandenį, drėgmę - nuo šių veiksnių jų spalvos pasikeičia. Juos gaminant, nenaudojama chemija. Ir medžiagos, ir kilimų rišimo būdas - tos pačios, kaip senovėje. Technologijų prasme, tai yra sustojusio laiko šalis“, - pasakojo parodos kuratorė Birutė Kaupaitė.

Anot karininkų, šie kilimai atkeliavę iš afganistaniečių namų, yra tiesiog prisigėrę asmeninių istorijų. Kilimus afganistaniečiai tiesia ant grindų, naudoja miegui - juos pasikloja ir jais užsikloja, kabina ant sienų. Šioje šalyje laikomasi tradicijos - kai kilimai surišami, jie tiesiog numetami ant kelio, kuriuo eina žmonės, genami gyvuliai, kol spalvos įsisodrina, įgauna ryškumą. Sakoma, kad šių kilimų grožis, spalvos atsiskleidžia tik po kelių dešimtmečių. Anot parodos kuratorės, spalvos bėgant laikui neblunka dėl naudojamų natūralių dažų.

Žmonių ar gyvūnų atvaizdai šio islamiško krašto mene nevaizduojami. Kilimai skiriasi savo ornamentika, kompozicija. Raštas kuriamas iš daugybės smulkių elementų. Būdinga spalvinė gama - bordo, rusva, melsva, mėlyna, žalia, geltona, garstyčių spalvos. „Spalvinė gama, kai kurie raštų motyvai, elementai primena lietuvių tautodailę, pavyzdžiui, suvalkiečių kaišytinės prijuostės raštus. Lietuva ir Afganistanas - visiškai skirtingos šalys, tačiau paralelių mene yra“, - pasakojo B.Kaupaitė.

G.Dominaičio teigimu, Afganistano kilimai puikiai reprezentuoja seną šio karšto kultūrą, meną, turtingą afganistaniečių dvasinį pasaulį, kurio nepaveikė nei nesibaigiantys karai, nei skurdas.

Paroda veikia Kauno dailės instituto (Muitinės g. 4, Kaunas) pirmojo aukšto fojė.

Sakoma, kad Afganistano kilimai kvėpuoja, reaguoja į saulės šviesą, vandenį, drėgmę.

© Evaldo Butkevičiaus nuotr.

photo iš parodos atidarymo ]] --> http://vilkovist.proboards.com/index.cgi?board=talk&action=display&thread=59&page=14#2407

Atnaujinta Sekmadienis, 20 Vasaris 2011 07:11  
Mes turime 27 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 7418154
Palaikykime Vištyčio regioninį parką

 

  Vištyčio regioninio parko lankytojų centro ekspozicija dalyvauja konkurse. Kviečiame balsuoti už "Kalvotąją Suvalkiją" interneto svetainėje http://plus.lrytas.lt/mano-erdve-balsavimas/ Nr. 18. Plačiau apie konkursą galite pasiskaityti http://www.vstt.lt/VI/#a/304. Daugiau: http://www.santaka.info/?sidx=41822.Banners