VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

* Turistams jau nereikės vargti norint patekti į piliakalnį

Email Spausdinti PDF

– Vienas iš svarbiausių Vištyčio regioninio parko tikslų yra išsaugoti gamtos ir kultūros paveldo vertybes bei pritaikyti jas lankymui. Šis projektas tam ir buvo skirtas – suprojektuoti kelią į Vištyčio piliakalnį, – aiškino Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas.


Eglė MIČIULIENĖ

Vienas iš labiausiai lankomų rajono kultūros paveldo objektų – Vištyčio piliakalnis – dabar bus pasiekiamas ir važiuotiems turistams.
Vištyčio regioniniam parkui gavus lėšų, į piliakalnį tiesiamas kelias.

Neprieidavo ir pėsti
– Vienas iš svarbiausių Vištyčio regioninio parko tikslų yra išsaugoti gamtos ir kultūros paveldo vertybes bei pritaikyti jas lankymui. Šis projektas tam ir buvo skirtas – suprojektuoti kelią į Vištyčio piliakalnį, – aiškino Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas.

Iki šiol į piliakalnį buvo galima patekti tik sunkiai išvažiuojamu siauru lauko keliuku. Smarkiau palijus, per daubas ir didžiules balas turistai iki norimo objekto neprieidavo net ir pėsti.

– Šiemet vasara buvo drėgna, todėl sulaukėme ne vieno nusiskundimo, kad prie Vištyčio piliakalnio neįmanoma prieiti. Naujasis kelias atitiks visus standartus. Tai bus penkių metrų pločio žvyrkelis su grioviais, pralaidomis, nuovažomis į ūkininkų žemes. Įgyvendinus šį projektą, prie visų mūsų piliakalnių privažiavimas bus puikus, – sakė parko direktorius.

Darbus sustabdė lietus
Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos rugpjūčio pabaigoje keliui įrengti skyrė apie 200 000 litų. Buvo paskelbtas konkursas kelio darbams atlikti – jį laimėjo marijampoliečių UAB „Sumeda“.

Iš pradžių ketinta įruošti ir automobilių stovėjimo aikštelę, tačiau aplink piliakalnį driekiasi privačios žemės, todėl apsiribota mažesne aikštele, numatyta tik automobiliams prasilenkti.

Bendrovės technika netoli Vištyčio piliakalnio dirba jau maždaug porą savaičių. Tačiau praėjusios savaitės pabaigoje darbus sustabdė pabjurę orai.

Kaip sakė UAB „Sumeda“ darbų vykdytojas Robertas Mačiulskas, oras ir iki šiol nelepino kelią tiesiančių žmonių, tačiau ketvirtadienį dangui visiškai prakiurus dirbti tapo neįmanoma.

– Visas darbas vyksta taip, kaip ir priklauso. Šiuo metu formuojama kelio sankasa, ant kurios bus pilamas smėlis ir žvyras. Dabar trūksta tik gero oro, kad bent kiek pašaltų ir viskas pradžiūtų, – sakė R. Mačiulskas.
870 metrų kelio ruožas turi būti baigtas iki Naujųjų metų. Jei orai nors kiek pasitaisys, kelio remonto darbus planuojama užbaigti greičiau.

Laukia kiti darbai
Vištyčio piliakalnis, pasak Regioninio parko direktoriaus N. Paškausko, nėra pats įspūdingiausias šiame krašte, tačiau tai – vienas iš lankomiausių objektų.

– Jis yra arčiausiai Vištyčio miestelio ir labiausiai žinomas pagal savo pavadinimą.
Šiemet piliakalnį aplankyti norėjo ypač daug žmonių. Juk Lietuvoje vyko tūkstantmečio kelionės, todėl pėsčių ir važiuotų turistų, skautų, įvairių stovyklautojų regioniniame parke sulaukėme daugybės. Vieni objektus susirasdavo patys, kitus lydėjo mūsų specialistai, – sakė N. Paškauskas.

Kaip teigė direktorius, po kelio tiesimo konkurso buvo sutaupyta šiek tiek lėšų. Kadangi gautas leidimas jas perskirstyti, dar šiemet bus parengtas naujas projektas.

– Jei kitais metais įgyvendinsime tai, ką šiemet esame sumanę, tai nuo Pakalnių kaimo Pavištyčio piliakalnių link suprojektuosime trijų kilometrų kelio ruožą. Ten yra daugiausiai lankomų objektų, eina dviračių bei pėsčiųjų trasos. Visa tai turi būti suprojektuota iki šių Kalėdų, – pasakojo N. Paškauskas.

Kiek įmanoma, tvarkomi ir kiti regioninio parko objektai. Šiuo metu darbininkai baigia gaminti ąžuolinius laiptus prie Vištyčio akmens, nes senieji jau sudilo. Netrukus bus pagaminti ir nauji laiptai į prie Pavištyčio piliakalnio esančią „Trijų ežerų“ regyklą.Vištyčio piliakalnis stūkso 2 km į pietus nuo kelio Vištytis–Kalvarija. Piliakalnis yra 20 metrų aukščio, stačiais 35–40 laipsnių šlaitais. Ovali kalvos viršūnė yra apie 30 m ilgio ir 20 m pločio.
Apie piliakalnio atsiradimą vietiniai gyventojai pasakoja padavimą.

Sakoma, jog toje vietoje kažkada buvo didelis dvaras. Jis priklausė žiauriam ponui Kakeraičiui. Šis už mažiausią nusikaltimą baudžiauninkus bausdavo ir net žudydavo. Ponas turėjo tris dukteris. Iš visų gražiausia buvo jauniausioji duktė, vardu Pilė.

Visi stebėdavosi, išvydę jos nepaprastą grožį. Ir pamilo gražuolę Pilę vienas jaunas dailus to pono baudžiauninkas Mindaugas. Pilė taip pat neliko abejinga šauniam jaunikaičiui.

Sužinojęs, kad Pilė pamilo baudžiauninką, tėvas labai supyko ir liepė budeliams nuplakti Mindaugą. Tie jį mirtinai užplakė. Ponas įsakė baudžiauninką palaidoti taip, kad nė žymės neliktų. Sužinojusi apie tai, Pilė verkė, rankas laužė, o naktį išėjo kapo ieškoti. Atradusi nutarė mylimajam amžiną kapą supilti.

Dieną, užsidariusi savo kambaryje, verkė, o naktį su prijuoste žemę nešė ir kapą pylė. Žmonės pradėjo kalbėti, kad Mindaugo kapas stebuklingai auga. Pagaliau Pilė supylė aukštą kalną ir netrukus mirė. Nuo to laiko kalną ėmė vadinti Pilės kalnu, arba Piliakalniu.

Ketvirtadienį su Vištyčio regioninio parko direktoriumi N. Paškausku (kairėje) kalbėjęs UAB „Sumeda“ darbų vykdytojas R. Mačiulskas sakė, jog dėl smarkiai pabjurusių orų darbus laikinai teko sustabdyti. Tačiau nuo pirmadienio darbai vėl tęsėsi visu spartumu.
Romo ČĖPLOS nuotr.

Publikuota: 2009 m. Lapkričio 24 d. Antradienis.

Atnaujinta Trečiadienis, 09 Vasaris 2011 16:57  
Mes turime 31 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 7418128
Į gaisro vietą Vištyčio ugniagesių automobilį atstūmė vietiniai gyventojai

   Kaip pranešė naujienų portalas tv3.lt, gaisras Vištyčio miestelyje kilo šeštadienį po pietų. Pranešimą apie nuosavame name kilusį gaisrą bendrasis pagalbos telefonas gavo apie 15 val. Taip pat buvo pranešta, kad degančiame mediniame name yra žmonių. Į įvykio vietą buvo išsiųstos Vilkaviškio PGT pajėgos. Įvykio liudininkai netruko pasidalinti užfiksuotais kadrais, kaip į gaisro vietą Vištyčio ugniagesių automobilį atstumia vietiniai gyventojai. Būrys vyrų ir jaunuolių stūmė gelbėtojų automobilį, nes šis neužsikūrė. Kaip paaiškėjo, ugniagesiai įsikūrę visai netoli gaisro vietos, iki jos – maždaug trys minutės kelio.Banners