VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

* Vištyčio seniūnija

Email Spausdinti PDF

Photobucket

Vištyčio seniūnija ribojasi su Pajevonio, Gražiškių ir Kybartų seniūnijomis, Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, Lenkija. Seniūnijos plotas 9360 ha, iš jų 21% užima miškai, 74,6% žemės ūkio naudmenos, 4,4% vandenys ir kitos paskirties plotai. Seniūnijoje yra 22 kaimai. Didesni iš jų: Girėnai (166 gyventojai), Kaupiškiai (121 gyventojas), Pavištytis (140 gyventojų). Iš viso seniūnijos gyvena 1560 žmonių.


 

 

Photobucket

Seniūnas
Bronislavas Polita

Tel. (8 342) 66 055
Mob. (8 686) 73 921
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 

SENIŪNIJOS DARBUOTOJAI

Seniūno pavaduotoja
Laima Ragaišienė
Tel. (8 342) 66 056
Mob. (8 616) 05 295
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Socialinio darbo organizatorė
Renata Liepuonienė
Tel. (8 342) 66 057
El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas
Rimantas Liepuonius
Tel. (8 342) 66 058

Vištyčio seniūnija 2007. Informacinis bukletas apie Vištyčio seniūnija [pdf].

SENIŪNIJOS ŽEMĖLAPIS

 

 

Vištyčio seniūnija ribojasi su Pajevonio, Gražiškių ir Kybartų seniūnijomis, Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, Lenkija. Seniūnijos plotas 9360 ha, iš jų 21% užima miškai, 74,6% žemės ūkio naudmenos, 4,4% vandenys ir kitos paskirties plotai. Seniūnijoje yra 22 kaimai. Didesni iš jų: Girėnai (166 gyventojai), Kaupiškiai (121 gyventojas), Pavištytis (140 gyventojų). Iš viso seniūnijos gyvena 1560 žmonių.

Seniūnijos administracinis centras - Vištyčio miestelis (667 gyventojai).

*** Demografiniai rodikliai Vištyčio seniūnijoje

Seniūnijoje yra: 1 paštas, autobusų stotis, 10 autobusų stotelių, vidurinė mokykla, 3 bibliotekos, 2 kultūros namai, vidurinės mokyklos kraštotyros muziejus, poilsiavietė „Viktoria“, kempingas „Pušelė“, poilsio vasarnamiai, 3 kavinės, ambulatorija, vaistinė, 4 parduotuvės, regioninio parko direkcija, pasienio užkarda.

ISTORIJOS APŽVALGA

Vištytis kurtis pradėjo XVI a. pradžioje. 1538 m. minimas dvaras. 1566 m. buvo pastatyta medinė bažnyčia. 1570 m. karalius Žygimantas Augustas suteikė Magdeburgo teises, herbą, teisę rengti savaitinį turgų ir 4 metinius prekymečius. Tais pačiais metais įsteigta parapinė mokykla. 1570 m. miestui statyti buvo paskirta 40 valakų miško. Tuo metu Vištytis buvo suplanuotas pagal valakų reformos nuostatus. 1589 m. Vištytyje apsigyveno prekybininkai ir amatininkai žydai. Vištytis nukentėjo per XVII a. vidurio karus su Švedija. 1658 m. jį apiplėšė Prūsijos kariuomenė. 1670 m. buvo atnaujiontos Magdeburgo teisės, suteikta lengvatų. 1723 m. pastatyta nauja medinė bažnyčia. 1738 m. Vištytyje buvo 31 kiemas. 1745 m. Augustas III papildomai leido 2 savaitinius turgus. Nors ir turėdamas Magdeburgo teisių teikiamas savivaldos bei prekybos privilegijas, miestelis buvo skurdus, miestelėnai turėjo nemažai prievolių. 1776 m. miestelyje buvo vėjo ir vandens malūnų. XVIII a. pabaigoje buvo apie 1300 gyventojų. Užnemunę prijungus Prūsijos (1795 m.) Vištytyje stovėjo prūsų kariuomenės įgula. Jai apgyvendinti Prūsijos valdžia davė pašalpą miestui statyti. 1800 m. Vištytis tapo LDK didžiojo kunigaikščio buv, Valdos (domeno) valsčiaus centru. 1815 m. Užnemunę prijungus prie Rusijos, Vištytis tapo svarbiu pasienio prekybos su Prūsija punktu., čia veikė muitinė. Miestelis ėmė augti: 1808 m. jame buvo 1600, o 1827 m. - 2800 gyventojų, vyko turgūs ir prekymečiai, buvo pastatyta didelių užsienio prekybos sandėlių. 1829 m. pastatyta Švč. Trejybės vardo bažnyčia, 1851 m. - evangelikų liuteronų bažnyčia. Spaudos draudimo metais pro Vištytį gabenta draudžiama lietuviška spauda. XIX a. viduryje nutiesus geležinkelį į Prūsiją per Kybartus, Vištytis sumenko. 1897 m. gyveno 2468, 1923 m. - 1295 gyventojai. XIX a. pradžioje ir XX a. pirmoje pusėje Vištytis buvo valsčiaus centras. XX a. pradžioje kelis kartus degė.

ĮŽYMŪS ŽMONĖS

Seniūnijoje gimė:

Jurgis Tiškevičius (1596-1656) - žymus valstybės ir bažnyčios veikėjas, Žemaičių ir Vilniaus
vyskupas- Vištyčio dvare;
Juozas Kalvaitis (1842-1900) - kompozitorius ir įžymus vargonininkas - Vištytyje;
Vincas Nagornskis (1869-1939) - Amerikos lietuvių dramaturgas, prozininkas - Vištytyje;
Petras Mikailonis (1868-1934) - knygnešys, knygų leidėjas - Čižiškių kaime;
Petras Kriaučiūnas (1850-1916) - pedagogas, tautinio atgimimo žadintojas Suvalkijos krašte,
knygnešys - Girėnų kaime;
Liudas Butkevičius (1881-1963) - Lietuvos kariuomenės pulkininkas, vienas iš „Tauro“ apygardos
partizanų vadų ir kūrėjų -Vištytyje;
Juozas Kalinauskas (g.1935) - skulptorius - Pakalnių kaime;
Bronius Leonavičius (g. 1933) - dailininkas - Vištytyje;
Petras Keidošius (g. 1924) - poetas, žurnalistas - Vištyčio II Lauko kaime;
Irena Mertynaitė-Ylienė (g. 1923) - Vilniaus operos solistė - Vištytyje;
Janina Ragaišytė (g. 1936) - Kauno muzikinio teatro solistė - Vištytyje;
Algimantas Kezys (g. 1928) - meno albumų leidėjas, fotografas - Vištytyje.

SVARBIAUSIOS LANKYTINOS VIETOS


Vištyčio Švč. Trejybės bažnyčia – pastatyta 1829 m., po karo atstatyta. Turi klasicizmo bruožų, dvigubo kryžiaus formos, vienbokštė, su apside ir bokšteliu. Vištyčio regioninis parkas įkurtas 1992 m. Jo tikslas – išsaugoti Suvalkų kalvyno kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes. Tai viena įdomiausių ir vaizdingiausių Sūduvos vietų. Parko plotas – 10,1 tūkst. ha. Parke daug gamtiniu požiūriu vertingų kraštovaizdžio kompleksų, augalų, įrašytų į Raudonąją knygą, didelė žinduolių, roplių ir varliagyvių įvairovė. Siekiant sudaryti sąlygas pažintiniam turizmui, parke įrengti didysis ir mažasis Šilelio pažintiniai takai, kalnų slidinėjimo trasos su keltuvais, apžvalgos aikštelės, poilsiavietės. Vištyčio miestelio centre iki šių dienų išlikusi 1829 m. statyta raudonų plytų ir akmens mūro bažnyčia, varpinė, evangelikų-liuteronų bažnyčia, 1925 m. statyta aliejinė ir vėjo malūnas.

Vėjo malūnas

Vištyčio ežeras – ketvirtas pagal dydį ežeras Lietuvoje. Ežeras ištįsęs iš šiaurės rytų į pietvakarius, didžiausias ežero ilgis siekia 8 km, didžiausias plotis – 4,2 km, pats ežeras užima 1 820 ha plotą.Vištyčio ežero pakrantė

Giliausia ežero vieta yra vakarinėje ežero dalyje ir siekia 54 metrus. Vištytis – ne tik didžiausias ir giliausias Suvalkijos krašto ežeras, bet ir pats švariausias. Maitinamas keliolikos didesnių ir mažesnių upelių bei daugybės šaltinių vandens, ežeras yra milžiniškas švaraus ir gėlo vandens rezervuaras. Dėl ežero gylio jo vidutinė temperatūra retai pakyla virš 8 laipsnių šilumos. Dėl savo dydžio ir ypač švaraus vandens Vištyčio ežeras dažnai vadinamas „Europos Baikalu“.

Vištyčio akmuo (dar vadinamas Pėduotuoju, Stebuklinguoju), – vienas didžiausių Lietuvoje. Akmens aukštis – 4 metrai, plotis – 5 metrai, ilgis – 7 metrai.

Vištyčio akmuo

Vištyčio akmuo išsiskiria savo neįprasta forma: viršuje riedulys turi apie 90 cm ilgio, 75 cm pločio ir 40 cm gylio lovio pavidalo įdubimą, kuris paprastai vadinamas „pėda“, ir kuriame užsilaiko kritulių vanduo. Riedulio paviršiuje yra matomi keli įtrūkimai (viršuje išilgai, šiauriniame šone vertikaliai ir kt.), keliose vietose jis nuskaldytas. Apatinė akmens dalis buvo atkasta tvarkant greta tiestą plentą. Pasakojama, kad šis didžiulis riedulys kadaise buvo laikomas šventu, stebuklingu, todėl senovėje prie jo žmonės melsdavosi, jis buvęs aukuru, ant kurio degusi amžinoji ugnis, aukojamos aukos dievams. Vištyčio praeitį mena ir Pavištyčio bei Vištyčio piliakalniai. Norintys pailsėti ir turiningai praleisti laiką, čia tikrai ras, ką pasirinkti – ar kempingą-poilsiavietę, ar kaimo turizmo sodybą.

Vištyčio šventasis šaltinėlis

Drausgirio, Vištytgirio, Mestgirio, Tadarinės miškuose auga 300 metų senumo ąžuolynai su liepų priemaiša, 200 metų senumo pušynai ir eglynai, juose gausu retųjų augalų bei gyvūnų. Miškai labai vertingi ornitologiniu požiūriu: Vištyčio regioninio parko teritorijoje aptikti 123 rūšių paukščiai, iš jų 14 rūšių sparnuočiai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą. Gana vertinga šiame regione esanti Paširšinčio pelkė, pasižyminti savita augalijos struktūra. Vištyčio seniūnijoje gimė daug garsių žmonių: vyskupas Jurgis Tiškevičius, knygnešys, knygų leidėjas Petras Mikolainis, pedagogas, tautinio atgimimo žadintojas Suvalkijos krašte, knygnešys Petras Kriaučiūnas.

Vištyčio evangelikų liuteronų bažnyčia


*** Leidinys [pdf formate] apie Vilkaviškio rajoną ir [Vištyčio] seniūnijas. [[ žiūrėkite ---> leidinį ]]


Vištyčio Švč. Trejybės bažnyčia

Vištyčio akmuo

Vištyčio apylinkės

Skulptūra „Ežero gimimas“

Skulptūra „Vištyčio miestelio istorija“

Vytauto Didžiojo paminklas

Šventasis šaltinėlis

Paminklas Vištyčiui

Vištyčio ežeras

Vytauto gatvė Vištytyje

šaltinis ---> http://www.vilkaviskis.lt/

Atnaujinta Penktadienis, 02 Sausis 2015 20:02  
Mes turime 355 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 7610467
Naktį griežles stebėjusiam N.Paškauskui teko teisintis prieš pareigūnus.

 

   Štai neseniai su mūsų parko ekologu atvažiavę stebėti griežlių sustojome, žiūrime – kažkoks nedidelis padaras žolėje bėginėja. Čia pat išlindo antras, trečias... Įsižiūrėjome – ogi lapiukai! Matyt, motina buvo palikusi vaikus ir ištraukusi į medžioklę. Keisčiausia, kad matydami automobilio žibintų šviesas lapiukai ėmė bėgti link mūsų. Kai pamačiau atskuodžiantį žvėrelį, vos spėjau pakelti koją – atlėkęs lapiukas tik brūkštelėjo man per kulną, tada atsitrenkė į automobilio ratą ir apsivertė kūlvirsčiu. Žiūrėjome su kolega akis išpūtę – pirmą kartą gamtoje iš taip arti matėme lapes. Dar pasijuokėme, kad nesunkiai galėtume susirinkti visus tris ir parsivežti namo – taip drąsiai jie su mumis „bendravo“. Bet, žinoma, neėmėme, palikome pievoje laukti motinos.


Banners