VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

* Rusų karių kapinės

Email Spausdinti PDF

Rusų karių kapinės yra pačiame Senosios rinkos aikštės viduryje (>>). Jose palaidoti per II pasaulinį karą žuvę užimant Vištytį rusų kariai. 1944 10 22 Vištytį užėmė Raudonosios Armijos 157-oji šaulių divizija, kuriai vadovavo pulkininkas Nikolajus Kusakinas. Vaduojant Vištytį miestelis buvo apgriautas, vėl kaip ir 1941m. nukentėjo bažnyčia ir kiti miestelio pastatai. Kapinės buvo rekonstruotos apie 1990 metus. Prieš rekonstrukciją, kapines juosė balta mūrinė pusantro metro aukščio tvora.


Rusų karių kapinėsRusų karių kapinės yra pačiame Senosios rinkos aikštės viduryje (>>). Jose palaidoti per II pasaulinį karą žuvę užimant Vištytį rusų kariai. 1944 10 22 Vištytį užėmė Raudonosios Armijos 157-oji šaulių divizija, kuriai vadovavo pulkininkas Nikolajus Kusakinas. Vaduojant Vištytį miestelis buvo apgriautas, vėl kaip ir 1941m. nukentėjo bažnyčia ir kiti miestelio pastatai.

Kapinės buvo rekonstruotos apie 1990 metus. Prieš rekonstrukciją, kapines juosė balta mūrinė pusantro metro aukščio tvora. Kapinių ilgis siekia 30m., o plotis - 28m. Kapinių viduryje stovėjo 3 metrų aukščio baltas piramidės formos obeliskas. Obelisko priekyje raudonos vėliavos fone buvo didelė raudona žvaigždė ir sukryžiuotas karabinas bei kardas.

Visą kapinių perimetrą buvo apsodintas liepomis. Kapinių viduryje iš abiejų takelio, vedančio prie obelisko, pusių buvo pasodintos eglės. Visur - kruopščiai prižiūrima žalia veja ir gėlynai. Baltos spalvos antkapiai, kurių buvo apie 10, buvo išdėstyti visame kapinių plote. Ant kiekvieno antkapio buvo užrašytos 8 - 10 žuvusių karių pavardės.

Taigi žuvusių ir čia palaidotų karių skaičius yra šimtas ar daugiau (>>). Tikėtina, kad kariai buvo palaidoti vienoje bendroje kapo duobėje, o ne atskirose, todėl žuvusių karių pavardžių užrašymas ant antkapių yra sąlyginis. Šimtas pavardžių... šimtas karių - majoras, kapitonas, keli leitenantai, keliolika seržantų ir likusieji eiliniai kariai.

Kapines rekonstruojant buvo nugriauta balta, mūrinė kapus juosusi tvora, obeliskas su raudona žvaigžde, išpjautos eglės. Žodžiu, karių kapinės įgavo dabartinį vaizdą, bet dar su antkapinėmis lentomis ir pagrindiniu užrašu. Antkapiai buvo išdėstyti tik šoninėse kapinių pusėse: rytinėje penki, o vakarinėje - šeši antkapiai. Kapinių pakraštyje auga 60-metės sodytos 1944m. liepos, o kapinių viduryje - du dideli beržai.

Buvo planuojama visą Senosios rinkos aikštę apsodinti gyvatvore ir medžiais - padaryti kažką panašaus į parką ar skverą. Tai iš dalies ir buvo padaryta, tačiau šiuo metu vargu ar ši aikštė panaši į tai, ko tada buvo siekiama.

Vėliau, kaip ir buvo galima tikėtis, buvo pavogtos metalinės antkapių lentos su žuvusiųjų karių pavardėmis. Taip pat buvo pavogtas ir pagrindinis užrašas, skelbiantis, kad čia yra palaidoti rusų kariai. Tokiu būdu kapinės įgavo dabartinę išvaizdą.

Šiuo metu taip pat nėra jokio užrašo ar ženklo apie čia esančias kapines. Ir jei čionai užklystų nieko nežinantis žmogus, tai vargu ar galėtų nuspėti, kad stovi kapinėse - čia nepamatysi nei anksčiau kruopščiai nudažytų raudonų penkiakampių žvaigždžių, nei baltai šviečiančių antkapių, nei kokio nors užrašo ar tuo labiau kryžiaus. Kad čia karių kapinės išduoda tik šalia esančios gatvės pavadinimas - "Karių", kurioje stovi keturi namai (>>). Įdomu kaip ši gatvė vadinosi prieš karą?

Gegužės 9-oji, Pergalės diena, kiekvienais metais buvo pažymima eitynėmis į karių kapines. Šią dieną čia atvažiuodavo žuvusiųjų artimieji ir giminės iš visos plačiosios tuometinės Tarybų Sąjungos. Minėjime dalyvaudavo svečiai iš rajono, visa tarybinio ūkio valdžia, pasieniečiai karininkai iš Vartelių pasienio užkardos, mokytojai ir mokiniai ir, be abejo, žuvusių karių artimieji.

Partiniai vadovai ir svečiai iš rajono sakydavo kalbas, mokiniai lietuvių ir rusų kalbomis deklamuodavo eiles apie karių žygdarbius, pergalę ir išvadavimą iš okupantų, o mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras grodavo TSRS himną ir "Variagą".

Minėjimo pabaigoje pagerbiant žuvusius karius, visą miestelį sudrebindavo pasieniečių Kalašnikovo automatų salvės. O ant dažno kario kapo pagal seną rusų paprotį likdavo nebaigta gerti stiklinė degtinės, riekė juodos "forminės" duonos ir žiupsnelis druskos užkandai.

Prieš pusę amžiaus kiekvienas miestelio gyventojas žinojo, kad Senojoje rinkoje yra išpuoselėti rusų karių kapai ir greta jų - "mechaninės". "Mechaninės" - taip buvo tada vadinama traktorių remonto dirbtuvėmis paversta liuteronų - evangelikų bažnyčia.

Dabar čia - bevardės žuvusių rusų karių kapai ir gretimais stovinti nepriekaištingai prieš dešimt metų rekonstruota vokiečių, liuteronų-evangelikų bažnyčia (>>) (>>).

Post scriptum. 2005 metų vasarą - rudenį (praėjus 60 metų po antrojo pasaulinio karo pabaigos) Vištyčio rusų karių kapai buvo puikiai atnaujinti ir rekonstruoti už Rusijos ambasados Lietuvoje lėšas. Žiūrėkite nuotraukas (>>) .

Karių palaidotų Vištyčio karių kapinėse sąrašas (>>).

dabar ir ...seniau

Pamiršti kariai ---> http://www.pkariai.lt/?page_id=1333&nggpage=2

[puslapis dar rengiamas]

Atnaujinta Pirmadienis, 07 Vasaris 2011 17:51  
Mes turime 59 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 7517205
Neįmanoma parašyti knygos apie Afganistaną, ten negyvenus

Vos įžengęs į šią karo siaubo draskomą žemę, jis suprato, kad jei grįžęs į gimtinę neparašys apie tai, ką matė ir patyrė – neparašys niekada. Laisvai anglų, prancūzų, lenkų ir rusų kalbomis bendraujantis karininkas nepagražintais ir jaudinančiais atsiminimais dalinasi naujame leidyklos „Alma littera“ išleistame romane „Afganistano daktaras“. Apie Afganistane sutiktus žmones, kurie romane įamžinti kitais vardais, sielos ramybės paieškas pragaru virtusiame krašte ir kaip atsidūrus ten neprarasti žmogiškumo kalbamės su karo gydytoju Viliumi Kočiubaičiu.

– Kaip gimė ši knyga? – 2004 metais pirmą kartą įžengiau į Afganistaną. Ten būdamas, kiekvieną vakarą rašiau dienoraštį. Prieš kelerius metus išleidau dvitomę monografiją „Vištytis“. Ilgus metus rinkta medžiaga netilpo į dvi knygas, todėl iškart ėmiausi trečiojo ir ketvirtojo tomo – tai būtų užtrukę daugiau negu ketverius metus, todėl atidėjau šią monografiją į šalį ir ėmiausi Afganistano temos.Banners