VIštytis

VIskas apie Vištytį

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Vištytis prasideda čia ...

* Malūnai Vištytyje

Email Spausdinti PDF

1738 m. seniūnijos inventoriuje Vištytis vadinamas miesteliu. Jame buvo karčema ir malūnas, tuo metu - sugriautas. Iki tol malūne malė grūdus ir Prūsijos ūkininkai, tačiau jos valdžia jau buvo numačiusi tai uždrausti. Kaip matyti 1758 m. seniūnijos inventoriuje miestiečiai "priklausė dvaro jurisdikcijai, turėjo nemažai prievolių dvarui: grįsti ir remontuoti gatves bei kelius, statyti tiltus ir taisyti malūno užtvankas". 1776 m. Vištytyje pastatyti du malūnai - vandens ir vėjo. Po 1835 m. Vištytyje pastatytas - vėjo malūnas.


Malūnai Vištytyje

Kad
Vištytyje jau nuo pat jo įkūrimo buvo vandens malunas byloja istorija: "1570m. Žygimantas Augustas suteikė Vištyčiui Magdeburgo miesto teises ir tokiu būdu kaimą pavertė miestu. Miestelėnai turėjo taisyti prie upelio esančią vandens malūno užtvanką, tiltus ir atlikti kitus patarnavimus."

1738 m. seniūnijos inventoriuje Vištytis vadinamas miesteliu. Jame buvo karčema ir malūnas, tuo metu - sugriautas. Iki tol malūne malė grūdus ir Prūsijos ūkininkai, tačiau jos valdžia jau buvo numačiusi tai uždrausti.

Kaip matyti 1758 m. seniūnijos inventoriuje miestiečiai "priklausė dvaro jurisdikcijai, turėjo nemažai prievolių dvarui: grįsti ir remontuoti gatves bei kelius, statyti tiltus ir taisyti malūno užtvankas".

1776 m. Vištytyje pastatyti du malūnai - vandens ir vėjo.

Iš 1772-1790 m. Vištyčio miestelėnų ginčai su Vištyčio seniūnu istorinio aprašymo matome, kad " ... miestelėnai leido seniūnui iškasti griovį iš ežero per miesto žemę į malūno tvenkinį, bet užtat seniūnas įsipareigojo nereikalauti iš miesto girios statybinės medžiagos to griovio aptvėrimui, tilto pastatymui ir malūno remontams".

Po 1835 m. Vištytyje pastatytas - malūnas [vėjo?]

Šiame I pasaulinio karo 1916 m. Vištyčio žemėlapyje matome pažymėtą malūną ant ežero kranto [Lapačinsko ?].

Iš 1916 m. žemėlapis

Bet apie šį maluna nieko nėra žinoma - kada pastatytas?, kada sugriautas (sudegęs), kam priklausė ir t.t. Nėra ir nuotraukos.

Galima spręsti kad iš 1916 m. žemėlapio šis malūnas dar stovėjo, reiškia per WWI jis sugriautas nebuvo. Dabar šioje vietoje like tik keli pamatų akmenys.1925 m. Vištytyje jau dirbo vėjo vėliau ir motorinis Kanapkio malūnas.

parengė vilkovist

Atnaujinta Pirmadienis, 07 Vasaris 2011 17:55  
Mes turime 50 svečius online
Turinio peržiūrėjimai : 6660247
Vištyčio gyventojai vėl liko be vaistų

 

   Vištyčio gyventoja prisiminė laikus, kai dar visai neseniai, prieš 3–4 metus, Vištytyje buvo vaistinė, dirbo vaistininkė. Tačiau vaistininkei išėjus į užtarnautą poilsį, farmacininkų, norinčių dirbti atokiame miestelyje, neatsirado, o vaistinės savininkas nebenorėjo tęsti šio verslo, motyvuodamas, kad išlaikyti vaistinę mažame miestelyje nuostolinga. Tada miestelio gyventojus suskubo gelbėti ir seniūnas, ir rajono vadovai. Buvo ieškoma tiek vaistininkų, sutinkančių vykti dirbti į Vištytį, tiek verslininkų, čia norinčių steigti savo vaistines. Buvo žadamos geros sąlygos, pagalba. Vis dėlto vištytiškių dėtos viltys nepasiteisino – nei vietiniai rajono verslininkai, nei didieji farmacijos tinklai tokia galimybe nesusiviliojo. Tuomet ir buvo rasta šiokia tokia išeitis, gelbstinti Vištyčio ir aplinkinių kaimų gyventojus. Būtiniausiais vaistais pradėta prekiauti ambulatorijoje. Tačiau jau kelintas mėnuo ir šios galimybės nebeliko.Banners